fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » fattitude » Jedna jaskółka wiosny nie czyni, czyli dlaczego lubię dziewczyny

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, czyli dlaczego lubię dziewczyny

Miałam dziś pisać o czym innym, ale zainspirowało mnie wrzucone przez Grację z Super Size XL zdjęcie. W kadrze dwie uśmiechnięte od ucha do ucha kobiety i podpis: „Mieć w branży kogoś szczerego i takiego który Ci dobrze życzy, to rzecz bezcenna i spotykana sporadycznie.” Dało mi do myślenia.

Legendarna solidarność jajników

kłóci mi z gównianymi zachowaniami, jakie serwujemy sobie nawzajem. Jestem daleka odżegnywania się od tychże hasłem „Baby są jakieś inne”. Trzepie mnie, gdy słyszę albo czytam, że kobiety wolą zadawać się z mężczyznami, bo kobiet po prostu nie lubią. Skąd, do cholery, taka potrzeba srania do własnego gniazda?

 

Mam na to teorię. Dobrą jak każda inna. Może prawdziwą, a może nie? Otóż:

wychowanie do bycia najlepszym, upośledza nasz instynkt stadny na tak wielu poziomach, że zamiast trzymać sztamę, podkładamy sobie haki. Im częściej, tym lepiej.

Ok ladies, now let’s get in formation

A co mogłoby się stać, gdybyśmy nagle, któregoś dnia obudziły się pamiętając, że gramy do jednej bramki? Gdybyśmy przestały być dla siebie świniami, mogłybyśmy rządzić światem. Pomyślcie o tym. Facet leje żonę – przychodzi sąsiedzkie girl-komando i daje delikwentowi w papę. Pracodawca nie chce zapłacić tyle, co mężczyźnie na tym samym stanowisku – do negocjacji przystępuje Babski Związek Do Spraw Równości. Ktoś w tramwaju łapie Cię za tyłek i dostaje za to po łbie torebką od dziewczyny stojącej za nim. Nie czułybyście się bezpieczniej? Ja O WIELE.

A oglądałyście Lemonade Beyonce? Bo ja tak. Abstrahując od tego, że jestem psychofanką, to jest naprawdę dobrze zrealizowany i przemyślany materiał. Opowiada historię starą jak świat: o zranionej kobiecie, powracającej na łono swojego plemienia w poszukiwaniu uzdrowienia.

Kadry Lemonade są upakowane czarnoskórymi kobiecymi postaciami od brzegu do brzegu. Od tancerek, które w projekcie nie są potraktowane wyłącznie jako ozdobne tło, po mocarną Serene Williams, która ocieka zajebistoscią i girl power – wszystkie stają w formacji. (Choć nawiasem mówiąc tak bezpośrednie nawiązanie do Czarnych Panter jest co najmniej dyskusyjne). I nie mogę się powstrzymać przed fantazjowaniem, co by to było, gdybyśmy tak przypomniały sobie, że wzajemne wsparcie jest bezcenne. I że razem mamy Siłę. Przez wielkie S.

I w branży plus size, i w sklepie spożywczym. Zawsze i wszędzie.

 

Czarna siła

Udowodniłyśmy co potrafimy w minionym roku, wychodząc na ulicę. Ubrany na czarno, wkurwiony tłum o twarzy statystycznej Polki. Czarne parasolki i transparenty manifestujące nasze zbiorowe oburzenie. Udział w Czarnym Proteście był dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Maszerując w grupie (głównie) kobiet, czułam, że moja domowej roboty wściekłość ma znaczenie. Że razem, my, czarny monolit, jesteśmy siłą, z którą musi się liczyć nawet mający wszystkich w głębokim poważaniu polski rząd. Krzyczałam i maszerowałam, tak samo jak, być może, Ty. Zrobiłyśmy to razem, choć może oddalone od siebie o setki kilometrów.

Przykro mi, że nie pozwalamy sobie doświadczać tego częściej. Że zazdrościmy sobie, jak to ładnie napisała Gracja, rajstop. Bardzo mi się to spodobało, bo podstawy naszych kobiecych animozji potrafią być naprawdę niedorzeczne. Wydrapujemy sobie oczy nad lepszym sernikiem czy grzeczniejszym i bardziej uzdolnionym dzieckiem.  Rozdmuchujemy bzdury i wbijamy szpilki, jakby nie było na świecie ważniejszych rzeczy niż nasza zaściankowa zazdrość.

 

Już nie chcem być królewnom

Mnie samej zaakceptowanie „grupowej” części mojej natury nie przyszło łatwo. Jestem z tych, co to całe życie wiedziały lepiej. Urodziłam się z doświadczeniem życiowym 70latki. Wszystko sama, sama, sama. Zawsze pierwsza i zawsze najlepsza.

Uczciwie powiem, że wolałabym nie liczyć wszystkich moich hobby, projektów i pomysłów, które rzuciłam w cholerę, gdy okazywało się, że nie jestem w nich NAJ. Wstydzę się.

Dla mnie momentem przełomowym było natrafienie na ATS – taniec, który zbudowany został wokół grupowej kobiecości. Każdy ruch jest przemyślany tak, by podkreślać kobiecą naturę tej formy i płynącą z niej siłę. Nie spotkałam się dotąd z niczym, co dawałoby mi większe poczucie mocy i przynależności, niż godziny spędzone na tańczeniu z moimi dziewczynami. Synergia to słowo, które najlepiej oddaje ducha takiej grupy, którą fachowo nazywamy tribe, plemieniem. W zbiorowej improwizacji nie ma miejsca na solowe popisy i prowadzenie samochodu z tylnego siedzenia. Im lepiej się zestroisz z otaczającymi Cię kobietami, tym lepiej wyglądacie. Takie to proste, a zarazem jest to dla mnie jedno z największych wyzwań. Odłożyć swoje polerowane zawodowymi sukcesami ego na półeczkę i zanurkować we współdzieloną rzeczywistość.

W bólu i pocie czoła uczę się zdejmować koronę. Nie muszę być najlepsza, bo od moich osobistych umiejętności ważniejszy jest grupowy duch przyjemności czerpanej z tańczenia RAZEM.

 

No to do czego zmierzam?

Ano do tego, że wiem, jak ciężko jest czasami wyeliminować swoje głupkowate zachowania. Powiedzieć coś miłego, wesprzeć inną kobietę, zamiast wejść jej na głowę w dążeniu do celu, który – zakładamy się? – nie jest tego wart. Zawsze znajdzie się młodsza, ładniejsza, mądrzejsza, bardziej utalentowana. Stanowimy w końcu pół świata! To jest naprawdę żenada, jak potrafimy się wobec siebie paskudnie zachowywać. Czasami zdaje mi się, że gdyby na świecie były wyłącznie nie potrafiące grać zespołowo kobiety, nigdy w życiu nie wyszlibyśmy z jaskiń.

 

Dziewczyny! Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Choćbyś była zajebista jak odziany w Alexandra McQueena brokatowy jednorożec, w pojedynkę będziesz co najwyżej budzić zaciekawienie. Trzeba armii takich jednorożców, żeby świat przyjął do wiadomości ich istnienie. No popatrz, to zupełnie jak z dziewczynami plus size. Jaka zgrabna analogia!

Kojarzysz Kopciuszka? Królewnę Śnieżkę? Czerwonego Kapturka? Nie bez powodu każda z nich popadała w tarapaty solo. Choć rozwijamy się zawsze na własny rachunek, o ileż łatwiej jest posłuchać mądrej wiedźmy i Wróżki Chrzestnej. Skorzystać z cudzych doświadczeń. Ze wsparcia grupy.

 

Na zakończenie tej mikro tyrady, chciałabym, żebyś pomyślała chwilę o ważnych kobietach w twoim życiu. Może to mama, babcia, a może zupełnie obca Ci wykładowczyni czy inna znajoma. O tych, które Cię zainspirowały na tyle, że poczułaś, że chciałabyś coś zmienić. Zrobić coś inaczej, lepiej. Pomyślałaś?

To teraz wyobraź sobie, co by było, gdyby patrzyły na Ciebie wilkiem.

19 komentarzy do “Jedna jaskółka wiosny nie czyni, czyli dlaczego lubię dziewczyny14 min. czytania

  1. Nie do końca zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Za bardzo to uogulniłaś. Z jednej strony Masz rację, ale z drugiej nie do końca. Osobiście z tego co widzę, nie zaliczam się do tych zawistnych ani do tych dobrych. Tak, należę do dziewczyn, które wolą towarzystwo mężczyzn! Jestem typową chłopczycą, wolę usiąść przy piwie w męskim gronie i grać na konsoli. Ale! Mam koleżanki, lubię babskie spotkania i wyglądać seksi. Po prostu wolę tą pierwszą wersję. Ten post trochę zbyt feministycznie mi zajeżdża, żeby mi się podobał. Ale czytałam inne, Twojego autorstwa, dlatego nigdzie nie uciekam i będę tutaj wracać.
    W sumie bardzo ciekawi mnie Twoja opinia o takich jak ja, “pomiędzy”.
    No bo wychodzi na to, że nie zgadzam się z Twoją wizją kobietki, ale znowuż nie do końca. A więc, jak TO wygląda?
    Pozdrawiam cieplutko :))

    1. A wcale nie zmierzałam w tym kierunku, sama jestem trochę “pomiędzy” 😉 Kobiece towarzystwo to dla mnie nie tylko babskie spotkania z ploteczkami, ale różne aktywności wykonywane wspólnie. Mam na przykład takie koleżanki, z którymi prawie narobiłyśmy w gacie w pokoju strachu 😉 (ja uciekłam, jak mi przyszło moją klaustrofobię wpakowac do szybu wentylacyjnego)
      To nie tak, że mam coś przeciwko spędzaniu czasu z mężczyznami, bynajmniej! Nie lubię jednakowoż, kiedy dziewczny wypowiadają się o innych pogardliwie. I oczywiście jestem świadoma istnienia wyjątków – i wśród kobiet, i wśród męzczyzn!
      xoxo

    2. Ja zasadniczo też wolę facetów ( jak Ty) ale po części przyznaję, że jest to spowodowane tym co Ula pisze. “Moi” faceci są prostsi w odbiorze i reakcjach, konflikty( te duże) załatwiają raz na zawsze – mam coś do Ciebie to w ryj… sprawy niema i razem na wódkę.
      To nasze babskie odwlekanie wendetty (wcale czasem nie potrzebnej) bo zemsta smakuje na zimno…
      Uli bardziej chodzi o to, że babski ród jako taki,powinien się skonsolidować. Możemy być chłopczycami 😎 nadal, nikt nam sztucznych rzęs i pazurków na siłę nie założy.
      Byle by zacząć wzajemnie się szanować i wspierać.

      1. O to, to! Sam fakt, że móimy w tym kontekście o przysłowiowych tipsach też o czymś świadczy, prawda? Czy aby nie za bardzo dałyśmy sobie wcisnąć ten konkretny wizerunek kobiecości?

  2. Osobiście chuj mnie strzela jak słyszę od dziewczyn ‘ja to wolę towarzystwo mężczyzn’. Jeśli ktoś nie umie dogadać się z połową społeczeństwa to chyba jest z nim coś nie tak, prawda? Poza tym co takie kobiety próbują tym udowodnić? Że nie lubią tych ‘babskich’ rzeczy bo są błe i fuj, za to lubią te ‘męskie’ bo wiadomo męskie jest zawsze lepsze?
    Ostatnio usłyszałam ten tekst od jednej z dziewczyn na imprezie branżowej. W mojej branży jest bardzo mało dziewczyn i ja się bardzo cieszę za każdym razem jak spotkam nową twarz. Siedzieliśmy sobie w mniejszym gronie, głównie mężczyźni oraz ja i ona. Koleżanka wyparowała wtedy z tekstem ‘ja to nie lubię pracować z kobietami’. Trochę mnie zatkało i przeprosiłam, że jestem tak beznadziejnym pracownikiem ze względu na moją płeć. Oczywiście zaraz okazało się, że w sumie to jej koleżanki są super i ona tak tylko ‘ogólnie nie lubi’. Za co jednak ogólnie tych kobiet nie lubi to nadal nie wiem, bo jakaś żadna zła rzecz ją nigdy nie spotkała. Po prostu nie i tyle. I jak tu porozmawiać? Skreśliła mnie i wszystkie możliwe kandydatki do pracy już na wstępie.
    Może to będzie dla niektórych szok, ale kobiety też piją piwo i grają w gry, a mężczyźni plotkują i potrafią gadać o swojej nowej diecie. Jesteśmy ludźmi i tak bardzo się od siebie nie różnimy. Czasem się trafi na fajnych ludzi a czasem na totalnie beznadziejnych ale częściej zależy to od tego co mają w głowach a nie między nogami.

  3. Zupełnie nie jestem przekonana do “solidarności jajników”, czy jak by to miało się nazywać. Przede wszystkim dlatego, że w codziennym życiu płeć nie ma decydującego znaczenia – ani w pracy, ani w życiu publicznym, ani w wyborach konsumenckich. Sytuacje dyskryminacji czy molestowania to margines statystyczny.
    I ja czuję dużo większą solidarność z osobami uczciwymi i inteligentnymi, niezależnie od ich płci.

      1. Płeć ma znaczenie.Nie oszukujmy się to jakiej płci jesteśmy to podstawowe kryterium przez jakie jesteśmy odbierane.Zarówno przez mężczyzn jak i kobiety.W przypadku tych pierwszych to, że jesteśmy kobietami definiuje ich stosunek do nas -ZAWSZE inaczej będą traktować faceta o tych samych wydawałoby się parametrach charakterologicznych, intelektualnych i duchowych.To nie są uprzedzenia Nina – to jest biologia, to zupełnie inna konstrukcja psychiczna, inne wartości, inne patrzenie na świat.Kobieta w oczach faceta zawsze będzie oceniana przez fizyczność – nawet jeśli będzie gejem. Jeśli któraś z nas łudzi się, że będzie oceniana przez to jaka jest, jaką ma osobowość, jak kompatybilna intelektualnie jest powinna sie mocno stuknąć w głowę. Wygląd będzie się liczył zawsze – obojętnie jaką rolę będziemy dla faceta pełnić.Nawet jeśli będziemy siostra, matką czy przyjaciółką – nasza atrakcyjność fizyczna zawsze podniesie nasz status.Facet lubi się chwalić – posiadanie u boku nieciekawej, brzydkiej kobiety obniża jego pozycję w stadzie.Zawsze będzie się jej tyrochę (lub bardzo) wstydził.To silniejsze od niego i żaden gender na to nie pomoże.

        1. Dlatego prawdę mówiąc wolę towarzystwo kobiet i z ich strony spotkało mnie wsparcie, dobro i lojalność.Bliskie mi kobiety w nosie mają czy jestem atrakcyjna czy nie, gruba czy szczupła.CENIĄ MNIE TAKĄ JAKIM JESTEM CZŁOWIEKIEM.W krytycznych sytuacjach mogłam liczyć tylko na kobiety – znajomi mężczyźni, albo nie mogli, albo nie odbierali telefonów, albo przestawali być znajomymi.Sorry – nie wierzę, że faceci są w stanie kierować się tylko empatią czy zwykłym dobrem.Zawsze jest w tym pierwiastek – co będę z tego miał.

        2. Bądźmy jednak fair – kobiety również oceniają fizyczność A DO TEGO stan posiadania.
          Niewysoki, nudny gołodupiec ma równie małe (jeśli nie mniejsze) szanse na znalezienie pary co nieciekawa brzydka kobieta.
          Na szczęście gusta są różne. Dla każdego brzydkie jest co innego.

          1. Ula – oczywiście, że patrzymy na takie rzeczy.Kobiety nie są idealneAle jeśli wybieramy sobie kogoś na przyjaciela aspekty fizyczne są drugorzędne.Idąc przez park z kumplem czy koleżanką nie zastanawiam się jakie wrażenie czyni jego wygląd na innych ludziach.I wierz mi – wiele razy bardzo szczerze rozmawiałam z facetami – szczerze, bo nie byłam dla nich atrakcyjna fizycznie.I stąd wiem, że wygląd rulez.I tak to prawda, że nawet dojrzały facet potrafi się wstydzić nie tylko nieatrakcyjnej partnerki, ale również przyjaciółki.Bo jakby kolega wziął ja za dziewczynę to byłaby siara.Mam prawie 50 lat , masę doświadczeń i zero złudzeń co do facetów.A jeśli o gusta chodzi – 90 % mężczyzn ma takie jakie mają ich koledzy, z drobnymi różnicami.I wierz mi, żaden nie umówi się z kobietą, z której żartują jego kumple.Albo nawet uważają ją za nieatrakcyjną.Tak to niestety działa.
            I naprawdę z całych sił chciałabym wierzyć, że jest inaczej – ale to wygląd, a nie charakter definiuje naszą atrakcyjność.

          2. I jeszcze jedno – pan niski i niezamożny spokojnie znalazłby partnerkę.Na drodze do tego nie stoi mu bynajmniej wybredność kobiet – bo wiele jest niskich niematerialistek, co jego własne wymagania.Wierz mi – nawet bardzo nieatrakcyjni mężczyźni chcą się wstrzelić w jak najwyższą urodową ligę.Bo przecież ICH wygląd nie jest tak istotny ;-))))

            1. Mam takich znajomych, którzy by się z tym absolutnie nie zgodzili, bo – choć oczywiście wśród obu płci istnieją wyjątki – to nie jest tak, że wszystkie kobiety to idealistki i nie wszyscy mężczyźni kierują się li i jedynie estetyką

            2. Ula – czy ja gdzieś twierdzę, że kobiety to idealistki?Jest masa kretynek, manipulantek wypranych z empatii egoistek.Tylko istnieje trochę kobiet, które po prostu uwielbiam – Ciebie też.Tak samo jest z facetami – nie wszyscy kochają boginie o osobowości pantofelka.Dla wielu liczy się też środek – ale niestety priorytetem jest wygląd.To on jest najważniejszy . Facet musi czuć , że jego kobieta jest piękna i podoba się innym – inaczej mamy takie bohaterskie wypociny jak w jednym z Twoich postów – ło matko mam grubą żonę i ją nawet kocham.

    1. Ja chyba w ogóle nikogo nie lubię 😦 ale marzy mi się ktoś, kto mnie z tego wyciągnie i to nie będzie facet.
      Patrzę na inne dziewczyny i w myślach je wspieram.

    2. Oj chyba masz rację że faceci są bardziej solidarni.Wystarczy przejrzeć YouTube ,teraz filmików które atakują kobiety są setki jak nie tysiące z oglądalnością czasami przekraczającą 1 mln wyświetleń i setkami tysięcy laików.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.