Przejdź do treści
Strona główna » fattitude » Wszystko czego nie wiemy o innych ludziach na przykładzie Leny Dunham

Wszystko czego nie wiemy o innych ludziach na przykładzie Leny Dunham

Zaczęło się od tego, że magazyn Us Weekly umieścił zdjęcie Leny Dunham na okladce. I to nie w takim kontekście jak Cosmo (pamiętacie te awanturę o wypolerowana z cellulitu polską wersję okładki z Dziewczynami?). O nie. Zdjęciem świeżo wyszczuplałej Leny sportretowano artykuł o chwytliwym tytule 20 sztuczek na odchudzanie, z których korzystają gwiazdy.

Ta dziewczyna

Faktem jest, że wizerunek Leny faktycznie mocno się ostatnio zmienił i kiedy zamiast Hanny o figurze wańki-wstańki zobaczyłam na czerwonym dywanie wylaszczoną sarnę, moje tłuste serduszko drgnęło z niepokojem. Poczynania Leny śledzę od początków serialu Girls, jestem psychofanką jej książki oraz abonentką rewelacyjnego Lenny Letter. Próbuję właśnie napisać, że bardzo ją cenię.

Lena mówi i pisze o rzeczach ważnych, broni wizerunku prawdziwego kobiecego ciała w mediach i angażuje się w sprawy, w które ja też bym się zaangażowała, gdybym żyła w Stanach. Bardzo ją cenię za to, że często mówi jak jest, nawet jeśli to coś równie paskudnego jak endometrioza. Podziwiałam jej odwagę od pierwszej chwili, gdy w Girlsach pojawiła się nago. I nadal podziwiam. To było dziwne poczucie, zobaczyć ją taką… inną. Ustandaryzowaną. I wtem – TO.

Highway to hell

Na jej post na instagramie trafiłam podczas porannej prasówki na kiblu i przyznam, że kciuk mi się zatrzymał. I że po jego przeczytaniu nie pomyślałam o sobie ładnych rzeczy, bo okazało się, że wpadłam w pułapkę braku wiary w ludzi. Z właściwą sobie gracją Dunham ustosunkowała się do paszkwila Us Weekly i podała 20 sposobów na schudnięcie:

 1. Nerwica lękowa
 2. wynikające z niej bezustanne mdłości
 3. wybory, które ujawniły prawdziwą głębię amerykańskiej mizoginii
 4. bezustanne duszne sny o dystopijnej przyszłości
 5. zrosty brzuszne przytrzymujące jajniki poniżej macicy
 6. bezpodstawne i wstrząsające podróżki online i drogą pocztową
 7. patrzenie jak instytucjom, które kochasz – od Planned Parenthood po PBS – zaczynają zagrażać kreskówkowi, podkręcający wąsa złoczyńcy
 8. uświadomienie sobie wreszcie, że superbohaterowie nie istnieją (zwłaszcza X-Factor, naprawdę miałam nadzieję, ze dadzą radę)
 9. maszerowaniem, aż nogi wejdą Ci w dupę
 10. cicha furia, która zastępuje potrzebę jedzenia pragnieniem zemsty
 11. spanie po 19 godzin na dobę
 12. uświadomienie, że nawet liberalnym mediom zależy przede wszystkim na kliknięciach
 13. bezustanne martwienie się o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet – tych, które znasz i tych, których nie znasz
 14. uświadomienie sobie, kim naprawdę są twoi przyjaciele
 15. przesiadka z Ubera na Lyft (spaliłam mnóstwo kalorii, żeby zrozumieć nową aplikację, i jeszcze więcej, żeby zrozumieć czy konflikt został wygaszony)
 16. skurcze pęcherza, częstomocz i nagłe parcie na pęcherz
 17. wyciek twojego numeru telefonu i otrzymywanie brutalnych smsów od przypadkowych ludzi o pseudonimach typu VERYFATCHUCKYBOY@creepz.com
 18. kulenie się pod wiatr
 19. kogo to gówno obchodzi
 20. nie mam żadnych wskazówek nie daję żadnych wskazówek nie chcę być na tej okładce bo jest diametralnie różna od tego, o co walczę przez całą moją karierę i nie uważam, żeby to był komplement bo to żadne osiągnięcie dziękuję

(tłumaczenie własne)

Człowiek człowiekowi człowiekiem

No, to jakby zmienia perspektywę, prawda? Źle się poczułam sama ze sobą i chciałam podzielić się z Wami taką myślą, że może jednak nie warto czynić pochopnych założeń i nie oceniać ludzi, nie wiedząc przez co przechodzą. Mogę sobie co najwyżej wyobrażać, jak to jest żyć walcząc codziennie z własnym ciałem i własną głową. I nie są to przyjemne wyobrażenia.

Zawiść i poczucie wyższości to ten rodzaj pułapek, w które bardzo łatwo wpaść. Coś w stylu kreskówkowego pudełka na patyku z podłożonym serem. Obiecałam sobie po przeczytaniu słów Leny, że będę częściej wyciągać głowę z własnego tyłka i rozglądać się dookoła. Od dawna przecież wiadomo, że nie znam się na ludziach.

I wiecie w czym jeszcze zgadzam się z Leną? Czasami schudnięcie to żadne osiągnięcie. Może warto się zastanowić, zanim pozazdrościmy albo pogratulujemy komuś zmiany imidżu? Może warto zdobyć się na odrobinę empatii, zanim zrobi się jakąś głupotę? Żebyście nie musiały wstydzić się jak ja.

Tak tylko mówię.

A oryginał posta możecie zobaczyć tutaj:

20 slimdown diet tips! 1. anxiety disorder * 2. resultant constant nausea 3. an election that reveals the true depths of American misogyny 4. constant sweaty dreams of dystopian future 5. abdominal adhesions pinning ovary below uterus * 6. baseless but still harrowing threats to physical safety online and through smail mail 7. watching institutions you love from Planned Parenthood to PBS be threatened by cartoon mustache-twirling villains 8. finally realizing superheroes aren’t real (specifically the X-Factor, really thought they’d handle this) 9. marching your ass off 10. a quiet rage that replaces need for food with need for revenge 11. sleeping 19 hours a day 12. realizing that even the liberal media wants dem clicks no matter whut 13. worrying ceaselessly about the health and safety of women you know and women you don’t 14. realizing who ya real friends are 15. having to switch from Uber to Lyft (lots of calories burned trying to understand a new app, then even more trying to understand if the conflict was resolved) 16. bladder spasms, urinary frequency and urgency * 17. having your phone number leaked and violent images texted to your phone by randos under names like VERYFATCHUCKYBOY@creepz.com 18. keeping your back arched against the wind 19. um, who the fuck cares? 20. I have no tips I give no tips I don’t want to be on this cover cuz it’s diametrically opposed to everything I’ve fought my whole career for and it’s not a compliment to me because it’s not an achievement thanx * Star indicates a pre-existing condition

Post udostępniony przez Lena Dunham (@lenadunham)


4 komentarze do “Wszystko czego nie wiemy o innych ludziach na przykładzie Leny Dunham13 min. czytania

 1. Kocham szmatławce i ich nagłówki (ironic). To doskonały przykład jak wyzwolić w człowieku jego najgorsze, nadal gdzieś w głębi skrywane schematy, w mniej niż sekundę. Można odpierdalać cuda na kiju, żeby się od takich schematów dystansować, a zawsze znajdzie się nagłówek w szmatławcu, który przywróci Twój mózg na lubiane przez niego tory.

  1. Liczę na to, że z dużym zapasem czasu i jeszcze większym uporem wyhoduję w mózgu nowe ścieżki.
   Trzeba przyznać, że znają się na swojej robocie i wiedzą, który guzik wcisnąć.

  2. A i tak najlepsze w tych gazetach jest to: “5 sposobów, jak polubić swoje ciało i samą siebie”, a na następnej stronie: “Schudnij 5 kilo w tydzień – zobacz jak!” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.